Рјешавање ових питања није у надлежности Републичке шумарске инспекције. Подносиоци оваквих иницијатива своја права могу остварити преко органа Ловачког удружења или Ловачког савеза РС, а у крајњем случају и путем надлежног суда.
Послове заштите, чувања и коришћења шума у приватној својини обављају власници, а заштиту шума од противправног присвајања, коришћења, уништавања и других незаконитих радњи (одлагање отпада и отровних штетних материја, загађивање шума, уништавање граничних ознака и друго) обезбјеђују власници шума, односно корисник шума и шумског земљишта у својини Републике. Власници шума и корисник шума и шумског земљишта у својини Републике дужни су обезбиједити непосредно чување шума.
У случају да је приватним власницима шума извршена нека од напријед наведених радњи, поступак је исти као да се ради о били којој другој имовини, односно потребно је да власник обавијести надлежни полицијски орган или тужилаштво, као и извршиоца стручно-техничких послова у ЈПШ Шуме РС (Референта за приватне шуме у припадајућем шумском газдинству). Поред тога власницима на располагању стоји могућност да тужбом код надлежног суда покрену парнични поступак за надокнаду штете.
У складу са одредбама Закона о слободи приступа информацијама, Инспекторат Републике Српске донио је Водич и Индекс регистар који ближе прописују поступак приступа информацијама из надлежности Инспектората Републике Српске.
Да би остварио право приступа информацијама, грађанин треба да попуни Образац за подношење захтјева за приступ информацијама и достави га Инспекторату Републике Српске на начин који је прописан Водичем и Индекс регистром
Република Српска
Републичка управа за инспекцијске послове
Инспекторат Републике Српске
78000 Бања Лука
Трг Републике Српске 8
Тел: +387 51 334 627
Факс: +387 51 307 955
Email: uprava@inspektorat.vladars.net
Nazad na vrh