Инспекција успјешно рјешава рекламације потрошача
Републичка тржишна инспекција је у протеклом периоду поред провођења низа мјера на сузбијању ширења вируса корона у заједници, те контрола формирања цијена у Републици Српској, посебан акценат ставила и на заштиту права потрошача.
Извршене су контроле по свим рекламацијама потрошача којима су тражили заштиту индивидуалних потрошачких права и у свим случајевима гдје су исте биле оправдане предузете су мјере у корист потрошача.
Републичка тржишна инспекција је у првом полугодишту 2020. године на основу рекламација потрошача извршила 85 контрола. У току вршења инспекцијске контроле 47 рекламација је уважено и ријешено на лицу мјеста, а 14 је ријешено након наложених управних мјера. У 22 контроле утврђено је да рекламације потрошача нису биле оправдане или нису у надлежности тржишне инспекције. У два случаја инспекцијски поступак још увијек траје.
Потрошачи су се најчешће жалили на неприхватање рекламација од стране трговаца за техничке производе, одјећу, обућу, телекомуникационе услуге и слично.
На основу наведеног можемо рећи да успјешно рјешавамо жалбе потрошача, а и да су сами потрошачи у последњим годинама значајно радили на властитој едукацији и информисању о својим правима. Захваљујући раду ресорног Министарства трговине и туризма Републике Српске на законском уређењу бројних потрошачких питања, раду контролних органа, те удружењима за заштиту права потрошача која су у Републици Српској изузетно активна и ангажована, остварени су значајни помаци и у свијести привредних субјеката о обавези поштивања права потрошача.
У односу на претходне године свјест потрошача о њиховим правима сваким даном расте, а можемо рећи да је видан и напредак у понашању трговаца. Све чешће се сусрећемо са ситуацијама да се жалбе потрошача рјешавају договором и компромисом, без потребе предузимања репресивних и казнених мјера од стране инспекције.
Инспекторат Републике Српске позива грађане да се обрате институцији у сваком случају када сматрају да су им права на било који начин ускраћена. Грађани могу и требају да заједно са контролним органима корективно дјелују на тржишту и да укажу привредним субјектима на пропусте у раду.