Инспекција за храну
1.За коју храну није потребно наводити рок употребе ?
Према Правилнику о декларисању хране („Службени гласник републике Српске", број 82/10) навођење рока употребе није обавезно за:
- свјеже воће и поврће,
- пића која садрже 10 вол % и више алкохола,
- вина, ликерска вина, пјенушава вина, ароматизована вина и сличне производе добијене од разних врста воћа осим од грожђа,
- пекарске производе и колаче који се због свог састава и намјене употребљавају у року од 24 сата од момента производње,
- сирће,
- шећер у чврстом облику,
- производи добијени искључиво од ароматизованог, односно обогаћеног шећера,
- жвакаће гуме и слични производи за жвакање,
- појединачна паковања сладоледа.
2. Коме се могу обратити уколико сам купио неисправан прехрамбени производ, протеклог рока трајања или слично?
У случају да након куповине потрошач уочи да је храна неисправна исту треба вратити трговцу и у складу са Законом о заштити потрошача тражити заштиту својих права, а случај пријавити најближој општинској/градској или републичкој инспекцији за храну. Напомињемо да купац увијек треба захтијевати рачун за купљену робу јер је рачун једини доказ да је спорна намирница купљена у одређеном објекту.
3. Који подаци морају бити назначени на декларацији прехрамбених производа?
Чланом 49. Закона о храни Републике Српске („Службени гласник Републике Српске", број: 49/09) прописано је да храна која се ставља у промет у Републици Српској мора имати декларацију. Декларација подразумијева да производи које субјекат у пословању храном ставља у промет у оригиналном паковању морају на омоту, етикети или затварачу имати трговачку ознаку, заштитни знак, назив марке, симбол који се односи на храну, писане ознаке и документацију која прати или се односи на ту храну.
Декларација мора бити означена на једном од службених језика и писама који су у употреби у Републици Српској и мора бити лако уочљива, јасна и читка. Декларација обавезно мора садржавати сљедеће податке:
а) назив производа и његово трговачко име, ако га производ има,
б) назив (име) и пуну адресу произвођача или оног ко храну пакује,
в) рок трајања,
г) нето количину (маса или запремина) производа,
д) услове чувања хране и упутство за употребу гдје је то потребно,
ђ) листу састојака хране,
е) за модификована својства производа, саставне дијелове и додатке, као и поступак којим је то остварено, уколико храна има таква својства и
ж) за увозне производе, поред назива произвођача, име и адресу увозника и земља поријекла хране.
За храну која није у оригиналном паковању, а пакује се приликом продаје у присуству крајњег потрошача или без њега, примјењују се одредбе прописане овим законом. За декларисање неупаковане хране одговоран је субјекат у пословању са храном који храну ставља у промет.
Декларисање хране детаљније је прописано Правилником о декларисању хране („Службени гласник Републике Српске", број: 82/10).