Инспекција за заштиту од пожара
1. Ко је надлежан за контролу предузећа за промет пиротехнике?
У складу са Закон о промету експлозивних материја и запаљивих течности и гасова, пиротехничка средства спадају у експлозивне материје, те испуњеност услова за регистрације предузећа за трговински промет, издавање одобрења за набавку, превоз и ускладиштавање и надзор над радом тих предузећа врше инспектори Центра јавне безбједности МУП-а.
2. Ко врши контролу над радом ватрогасних јединица ?
У складу са одредбама Закона о заштити од пожара („Службени гласник Републике Српске", број: 71/12), контролу реализације и утрошак прикупљених средстава за реализацију техничког опремања ватрогасних јединица врше инспектори за заштиту од пожара при Министарству унутрашњих послова Републике Српске.
3. Ко одређује услове локације резервоара са запаљивим течностима и гасовима, начин њиховог постављања и стављања у употребу?
У складу са Закон о промету експлозивних материја и запаљивих течности и гасова („Службени гласник Републике Српске", број: 78/11) и припадајућим Правилницима, Министарство унутрашњих послова утврђује услове локације, пројектоване и изведене заштите и издаје сагласности у поступку прибављања одобрења од органа за послове грађења. Резервоари под притиском се могу ставити у функцију (прво пуњење) на основу наведених сагласности и прегледа и одобрења термоенергетског инспектора.
4. Ко врши преглед заједничких дијелова стамбених зграда (кровних конструкција, димњака, лифтова, електричних и громобранских инсталација, инсталација гријања, водовода...)?
Обавезе спровођења мјера исправности ових инсталације су у надлежности Заједница етажних власника, а надзор врше општински, односно градски органи управе надлежни за инспекцијске послове у складу са Законом о одржавању зграда („Службени гласник Републике Српске", број: 101/11). Локалне заједнице доносе Одлуке о комуналном реду, Одлуке о димњачарској дјелатности, Одлуке о кућном реду у стамбеним зградама, а према Закону о комуналним дјелатностима и Закону о одржавању зграда.
5. Ко врши контролу средстава и опреме за гашење пожара?
Републички инспектори заштите од пожара Инспектората и општинске, односно градске организационе јединице за заштиту од пожара - ватрогасне јединице, врше поједине стручне послове надзора који се односе на благовременост и повећање ефикасности ватрогасне интервенције, функционалност и исправност водозахвата, хидраната, апарата за гашење пожара, димовода, одлагања запаљивих течности и гасова и других запаљивих материјала у подрумима, на таванима и другим мјестима која представљају опасност, проходност пожарних путева и прилаза електричним разводним таблама, хидрантима, апаратима, забрану коришћења отвореног пламена и пушења на пожарно угроженим мјестима.
6. Да ли се смије палити отпад, коров и ниско растиње приликом прољетне припреме земљишта ?
Уградском подручју не смију се вршити наведене радње што је и санкционисано у складу са Законом о комуналним дјелатностима. У руралном подручју општине/града ове радње се смију вршити уз обавјештење и обезбјеђење од стране надлежне ватрогасне јединице. Иначе, уз службену забиљешку полиције са терена, ове радње су санкционисане и у складу са Законом о пољопривредном земљишту.