Континуираним радом просвјетне инспекције остварен напредак
Републичка просвјетна инспекција је у 2015. години извршила 1.287 контрола, у којима су у 350 случајева утврђене неправилности, те је субјектима изречено 340 управних мјера у циљу отклањања недостатака и издато 22 прекршајна налога у укупном износу од 34.000 КМ. У поређењу са претходним годинама евидентно је смањење процента контрола са неправилностима у области надзора просвјетне инспекције, који је у 2012. години износио 35%, у 2014. години је смањен на 30%, а у 2015. години на 27%.
У области предшколског васпитања и образовања најчешће утврђени пропусти односили су се на пријема васпитача, стручних сарадника и осталих радника, радна мјеста васитача нису попуњена стручним лицима у складу са Законом о предшколском васпитању и образовању и Правилником о врсти стручне спреме запослених у предшколским установама, запослени радници нису обавили систематски љекарски специјалистички преглед, вођење евиденције и документације у предшколским установама није ажурно, органи управљања и руковођења нису формирани у складу са законом и друго.
Контролама у области основног и средњег образовања и васпитања утврђене неправилности су се најчешће односиле на процедуре и критеријуме за попуну упражњених радних мјеста, формирање и рад стручних органа школе и органа управљања и руковођења, провођење процедура одређивање технолошког вишка, неажурно вођење евиденције, доношење општих аката школе и друго.
У област високог образовања између осталог, утврђене су сљедеће неправилности: органи управљања и руковођења нису формирани у складу са законом, нису одређени одговорни наставници за поједине наставне предмете, натичне књиге се не воде ажурно, интерни акти нису усаглашени са законским и подзаконским прописима, евиденције и документација се не воде уредно и друго.
Значајан број контрола извршен је и у осталим областима: култура, спорт, ученички и студентски стандард, образовање одраслих.
У 2015. години републичка просвјетна инспекција је извршила провјеру вјеродостојности 196 школских исправе, од чега 15 свједочанстава основних школа, 140 свједочанстава средњих школа и 41 дипломе високо-школских установа. У 23 случаја код свједочанстава средњих школа утврђено је да постоји основана сумња да је почињено кривично дјело фалсификовања школских исправа, о чему је обавијештено Министарство унутрашњих послова Републике Српске ради предузимања даљих мјера из њихове надлежности.