Појачана контрола лако кварљивих намирница
Републичка инспекција за храну свакодневно контролише храну приликом увоза, као и производњу и промета хране у унутрашњем промету.
Пракса је да се за вријеме високих дневних температура интензивирају контроле производње и промета хране, а приоритет се даје објектима у којима постоји већи ризик од тровања храном. То су објекти брзе хране, посластичарнице, објекти у којима се производи сладолед, ресторани у студентским и ђачким домовима, експрес ресторани, роштиљнице и сл.
У периоду високих дневних температура у појединим врстама хране долази до бржег размножавања бактерија и излучивања бактеријских токсина због чега може доћи до тровања храном. Нарочито погодне намирнице за развој бактерија су месо и прерађевине од меса, млијеко и млијечни производи, мајонезе, јаја, сладолед, колачи нарочито са кремовима.
Републичка инспекција за храну је за пет мјесеци ове године у области производње и промета хране извршила 368 контрола. Контролисани су разни објекти као што су пекаре, роштиљнице, пекотеке, пицерије, ресторани, продавнице и друго. Инспектори су контролисали хигијенске услове објекта и околине, опреме, исправност расхладних уређаја, начин чувања хране у односу на декларисане услове, хигијенске поступке запослених, доказе о здравственом стању и додатној едукацији лица која раде са храном, декларације и сензорна својства хране, испитивање хране путем овлашћених лабораторија, вођење евиденције о анализама и друго.
Инспектори су у 192 контроле утврдили неправилности које су се најчешће односиле на испуњеност услова у вези са кадровима и условима објекта у производњи, надзор над запосленим лицима у смислу редовних санитарних прегледа и похађања додатних едукација о хигијени хране, испитивање хране и вођење евиденција, усклађеност декларација и слично.
Утврђивање здравствено неисправне хране је много рјеђе од утврђивања разних неправилности које за посљедицу могу имати неисправну храну као што су горе поменуте. У свим ситуацијама када се констатују неправилности било да се ради о пропустима у одржавању хигијене, неправилној манипулацији са храном, клицоноштву код лица која раде са храном и слично, инспектори предузимају мјере.
У посматраном извјештајном периоду субјектима контроле издато је 157 Рјешења о отклањању неправилности, изречено 10 мјера забране и наложено једно уништавање хране. Због почињених прекршаја издато је 66 прекршајних налога у вриједности од 54.000 КМ и поднесено 12 захтјева за покретање прекршајног поступка пред надлежним судом.
Приликом куповине грађани треба да обрате пажњу на изглед, боју, мирис, конзистенцију и друга сензорна својства хране. У случају да примијете неисправну храну или неадекватно чување у продајном објекту требају одмах обавијестити надлежну инспекцију у својој општини. Напомињемо да купац увијек треба захтијевати рачун за купљену робу јер је рачун доказ да је та роба купљена у том објекту.
Велику пажњу грађани морају посветити припреми и чувању хране у домаћинству. У периоду са високим температурама храна се мора чувати на ниским температурама у тзв. хладном ланцу. Храна која је термички обрађена и чува се ради послуживања, мора се одржавати у тзв. топлом ланцу односно загријана изнад 65 степени Целзијуса.
Свјетска здравствена организација препоручује десет златних правила за безбједну храну, а то су:
-
Одабрати безбједан поступак обраде
-
Храну темељно термички обрадити
-
Припремљену храну одмах јести
-
Термички обрађену храну брижљиво чувати
-
Темељито подгријавати кувану храну
-
Спријечити контакт сирове и термички обрађене хране
-
Често прање руку
-
Беспријекорна чистоћа кухињског прибора
-
Заштита хране од инсеката, глодара и других животиња
-
Користити хигијенски исправну воду