Републичка инспекција за храну у 2017. години забранила увоз за 26 пошиљки хране
Републичка инспекција за храну је у 2017. години у спољнотрговинском промету извршила 51.087 прегледа пошиљки хране, од којих је узето 2.862 узорка за лабораторијску провјеру здравствене исправности и квалитета.
Након извршених анализа за 26 пошиљки је забрањен увоз и наложено уништавање или поврат добављачу из разлога јер је утврђено да производи нису испуњавали прописане параметре здравствене исправности и квалитета.
Пропусти су утврђене код различитих производа из различитих земаља поријекла, као што су: прерађевине од поврћа из Португала због истеклог рока употребе, пиво из Црне Горе због непотпуних декларација, кондиторски производи из Пољске, тјестенина из Хрватске, месне прерађевине из Србије због неадекватног квалитета и друго.
Узорковање производа за лабораторијске анализе, врши се на принципу процјене ризика, што подразумијева да се узоркују производи за које је у претходним контролама утврђена нека неправилност, производи који су специфични за поједина годишња доба, производи за које у земљама региона постоје извјесни ризици или су утврђене неправилности и слично. Важно је напоменути да се пошиљке које се узоркују не пуштају у промет прије добијања резултата лабораторијских анализа.
Када је у питању унутрашњи промет, инспекција је извршила 1.043 контроле и у 449 случајева утврдила неправилности у раду. Пропусти су се најчешће односили на незадовољавајуће хигијенско-санитарне услове у објектима који се баве производњом и прометом хране, усклађеност декларација, надзор над запосленим лицима, необављање редовних санитарних прегледа лица која рукују са храном и друго. У циљу отклањања неправилности изречена је 421 управна мјера, док је због почињених прекршаја издато 125 прекршајних налога у износу од 149.850 КМ.
По налогу републичке инспекције за храну у унутрашњем промету уништено је око 230 килограма хране, која је неприкладна за људску употребу, због истеклог рока употребе, неодговарајуће декларације и сензорних промјена.
Инспекција за храну Републике Српске ангажована је у свом пуном капацитету и свакодневно врши надзор код субјеката који се баве производњом и прометом хране, те на основу свега наведеног можемо рећи да се на тржишту Републике Српске прометује контролисана храна.