Републичка урбанистичко-грађевинска и еколошка инспекција извршила 954 контроле
Републичка урбанистичко-грађевинска и еколошка инспекција је у 2014. години извршила 954 контроле, гдје су у 242 случаја или 25%, утврђене неправилности. У 217 случајева предузете су управна мјера у циљу отклањања неправилности, док је због почињених прекршаја издато 28 прекршајних налога у вриједности од 77.200 КМ и поднесене двије прекршајне и једна кривична пријава.
Субјектима контроле изречено је 11 забрана у области обављања дјелатности због неиспуњавања услова прописаних лиценцом за грађење и израду техничке и просторно-планске документације, 15 мјера забране у области грађења објеката, двије забране даље израде просторно-планске документације, три забране управљања отпадом и прекограничног кретања отпада, те двије забране коришћења објеката због непосједовања еколошке дозволе.
Поднесено је и 14 захтјева за укидање лиценце по праву надзора, на основу којих је Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске укинуло девет лиценци, те у једном случају умањило овлашћења дата лиценцом.
У области урбанизма и грађења, најчешће утврђене неправилности односиле су се на испуњеност услова из лиценци у смислу сталног запослења лица са високом стручном спремом, инжињера за грађење и квалификованих радника грађевинске струке. По налогу инспекције, субјекти контроле су накнадно запослили 14 дипломираних инжењера разних струка и 129 КВ радника грађевинске струке. У овој области, инспекцији значајно отежава посао непостојање регистра предузећа којима су издате лиценце за грађење, израду техничке и просторно-планске документације.
У погледу коришћења и одржавања објеката, као што су високе бране, мостови, тунели, објекти електро инфраструктуре и други, забиљежен је значајан напредак. Код објеката који су изграђени или реконструисани у току или непосредно послије ратних дешавања, без законом прописане документације или чија је документације уништена у току рата, на основу дјеловања инспекције, корисници тих објеката покренули су иницијативу за прибављање неопходне документације, као и радње на прописаном техничком осматрању и одржавању истих.
Контролом погона који се баве производњом стратешких материјала, бетона и асфалта, утврђене неправилности су се односиле на текуће испитивање улазних компоненти за бетон, атестну документацију и слично. Инспектори су налагали мјере за отклањања недостатака, а у два случаја су изрекли забране производње бетона и асфалта.
У многим градовима и општинама недостаје одговарајућа просторно-планска, урбанистичко-техничка и друга документација, што негативно утиче на организацију и уређење простора и насеља. Документација која се користи стара је и по тридесет година, а према податцима ове инспекције око 30% планске документације је донесено прије 1992. године. Као основни разлог наводи се недостатак финансијских средстава на нивоу локалних заједница, о чему је инспекција информисала ресорно министарство.
Контролама у области екологије утврђено је да је већина субјеката прибавила еколошке дозволе у претходном периоду, али не проводе у потпуности све мјере прописане еколошким дозволама, као што је редовни мониторинг, односно мјерење емисија полутаната у животну средину, те мјере у виду инвестиционих радњи, а које су инвеститори требали провести. У овом сегменту инспекцији највеће потешкоће представља недостатак регистра загађивача животне средине. У овој области у извјештајном периоду за 2014. годину важно је нагласити дејство републичке еколошке инспекције у два случаја и то у вези управљања опасним отпадом у граду Источно Сарајево и општини Дервента, гдје је отпад истоварен на тим подручјима након инспекцијског надзора, а у сарадњи са МУП-ом Републике Српске уклоњен и враћен на мјеста са којих је упућен.