У првом полугодишту приликом увоза прегледано 44.944 пошиљке хране
Надлежне инспекције инспектората Републике Српске су у првом полугодишту 2023. године у спољнотрговинском промету приликом увоза извршиле 44.944 контроле пошиљки хране. Инспектори врше провјеру пратеће докуметације пошиљке, органолепрички преглед и узорковање хране за лабораторијске анализе.
У складу са процијењеним ризиком идентификују се потенцијалне неправилности код различитих врста производа, те се анализама захтијева испитивање параметара који представљају највећи ризик код одређеног производа. Нпр. највећи ризик код воћа и поврћа представља недозвољена количина пестицида и тешких метала и управо су то параметри на које се врше анализе ове врсте хране.
Посебна пажња инспектора усмјерена је на производе код којих је у претходним контролама утврђена нека неправилност, производе сезонског катактера, производе за које у земљама региона постоје извјесни ризици или су утврђене неправилности и слично.
У посматраном периоду у контроли увоза хране инспектори су узели 1.530 узорка за лабораторијску анализу здравствене исправности и квалитета. Након извршених анализа за 10 пошиљки хране забрањен је увоз.
Пропусти су утврђени код пошиљки тиквица из Албаније, мркве из Египта, манга из Бразила због повећаног присуства пестицида, пошиљки житарица из Србије због присуства микотоксина и других.
Важно је напоменути да се за пошиљке од којих су узети узорци за анализу забрањује стављање у промет, дистрибуција или прерада, све до доношења рјешења инспектора у складу са резултатима лабораторијског испитивања узорака. С обзиром на ову процедуру, у случајевима када се анализама утврди нека неправилност, не постоји ризик да је храна конзумирана, јер иста није ни била доступна потрошачима.
У првом полугодишту ове године у унутрашњем промету надлежне инспекције су извршиле 1.180 контрола код субјеката у пословању са храном. Инспектори су контролисали хигијенске услове објекта и опреме, исправност расхладних уређаја, начин чувања хране, хигијенске поступке запослених, декларације и сензорна својства хране и друго.
Утврђивање здравствено неисправне хране је много рјеђе од утврђивања разних неправилности које за посљедицу могу имати неисправну храну, као што су нередовни санитарни прегледи запослених, пропусти у одржавању хигијене у објектима који се баве производњом и прометом хране, неправилна манипулација храном и слично.
У посматраном периоду по налогу инспекције из промета је повучено око три тоне различитих намирница. Најчешће је ријеч о производима који по својој природи имају краћи рок трајања, као што су млијечни производи, освјежавајућа пића и сокови или кондиторски производи.
Рад инспектора на граници, стручна процјена ризика, правовремено идентификовање потенцијалних неправилности и предузимање прописаних мјера, резултирали су тиме да се на тржишту налази храна која је прописаног квалитета. Надлежне инспекције ангажоване су у свом пуном капацитету и свакодневно врше надзор код субјеката који се баве производњом и прометом хране, те на основу наведеног можемо рећи да се на тржишту Републике Српске прометује контролисана храна.