Забрањен увоз заражених садница јабуке из Француске
Фитосанитарна инспекција Републике Српске је забранила увоз 10.700 садница јабуке из Француске због утврђеног присуства регулисаног штетног организма Agrobacterium tumefaciens (проузроковача рака коријена) и наредила њихов поврат у земљу поријекла (Француску).
У оквиру редовног фитосанитарног прегледа пошиљке садног материјала јабуке сорте „Brookfield“ у количини од 10.000 комада и „Challenger“ у количини од 700 комада из Француске, због сумње у квалитет и присуство штетних организама извршено је узорковање и након лабораторијских анализа урађених на ЈУ Пољопривредни институт Републике Српске потврђено је присуство штетног организма Agrobacterium tumefaciensпроузроковача рака коријена. Забрањен је увоз наведеног садног материјала јабуке и наређен његов поврат у Француску.
Пошиљке које узоркује фитосанитарна инспекција остају на граничним прелазима под царинским надзором све до момента добијања лабораторијске анализе, тако да не постоји бојазан да је дио овог садног материјала увезен у Републику Српску.
Исти штетни организам Agrobacterium tumefaciens је утврђен и прошле године у пошиљци садница малине из Пољске у количини од 211.050 садница, коју је фитосанирана инспекција Републике Српске пресрела на подручју Републике Српске, која је у БиХ увезена преко граничног прелаза Изачић од стране увозника из Мостара. Сав заражени садни материјал малине је уништен у присуству и под надзором фитосанитарне инспекције
У току 2017. године фитосанитарна инспекција је забранила увоз у Републику Српску 9 пошиљки сјеменског кромпира поријеклом из Данске, Луксембурга, Холандије, Њемачке и Француске, те наложила њихов поврат пошиљаоцу у укупној количини од око 140 тона, јер је код истих утврђено присуство регулисаног штетног организма „Fusarium sp.“.
Фитосанитарна инспекција Републике Српске приликом увоза врши детаљне контроле сјемена и садног материјала, што поред прегледа документације која прати пошиљку и визеуелног прегледа сјемена и садног метеријала, подразумијева и узорковање за лабораторијске анализе. У првих 5 мјесеци 2017. године, приликом увоза прегледано је 58 пошиљки садног материјала од којих је на основу процјене ризика узето укупно 20 узорка у којима лабораторијским анализама није утврђено присуство штетних организама. У истом периоду прегледано је 440 пошиљки сјемена пољопривредног биља од којих је узето укупно 137 узорка, од чега је у 9 пошиљки утврђено присуство штетног организама, док је за осталих 128 узорака утврђено да одговарају прописаним нормама квалитета.
Ово је најбољи доказ доброг функционисања фитосанитарне инспекције Републике Српске и цјелокупног система фитосанитарног надзора при увозу.
Циљ рада фитосанитарне инспекције је осигурати квалитетан репроматеријал који се прометује и користи у Републици Српској и управо на тај начин својим активностима обезбиједити снажну подршку нашој пољопривредној производњи и нашим пољопривредним произвођачима.